Running time: 1 hour 15 minutes
Please note that the age limit is 10+
Management reserves the right to substitute performers and works performed
As part of the celebration of the 30th anniversary of the Assembly of the People of Kazakhstan, renowned opera singer and Honoured Worker of Kazakhstan, Azamat Zheltyrguzov, invites you to his solo concert “Khalyk Auyenderi”, dedicated to the Day of Unity of the People of Kazakhstan and the presentation of his compiled song collection.
The collection “Khalyk Auyenderi ”, which includes romances and songs in 27 languages spoken by the people of Kazakhstan, will be of great interest to vocal music enthusiasts and professional musicians.
On this special evening, the stage will be filled with vocal performances in Azerbaijani, Bashkir, Armenian, Belarusian, Bulgarian, Georgian, Korean, Chinese, Kyrgyz, Moldovan, Mongolian, German, Russian, Tatar, Turkish, Uyghur, Ukrainian, Uzbek, Dungan and Kazakh languages. Azamat Zheltyrguzov will perform them together with his fellow musicians.
The “Khalyk Auyenderi” concert will be a remarkable contribution to strengthening friendship, national unity and social harmony in our multicultural country.
PERFORMERS:
Amazat ZHELTYRGUZOV, Honoured Worker of Kazakhstan (baritone)
Vasilisa SAVKINA (mezzo-soprano)
Maryam GALIEVA (soprano)
Nematillo ZKRULLAEV (baritone)
Pavel KIM (tenor)
Munkhtuvshin KHOROLGARAV (baritone)
ACCOMPANISTS: