«The golden age» exhibition
HAS SANAT Art Gallery presents a unique travelling exhibition of Kazakh artists «The golden age», which turns 19 years old in 2025.
The travelling exhibition «The golden age» gives an opportunity to present to a wide audience the works of Kazakh artists telling the world about us, Kazakhs, our life and history, about the magnetism of the Kazakh steppe, the beauty of Kazakh women and the special philosophy of the descendants of nomads.
The aim of the exhibition for many years is to acquaint residents of foreign countries with the art and culture of Kazakhstan. And through art to acquaint them with our beautiful country.
Today Kazakhstanis live in the Golden Age, because each of us has a lot of opportunities for personal growth and self-expression. There has been a change of epochs. With independence came the time of revival of statehood, flourishing of art, music, fashion industry, when artists at any level create the way they want and feel. This is the golden age of modern Kazakhstan, a country looking confidently into the future, dynamically developing in economy, politics and culture. I would very much like to pass on the pride for the rich cultural heritage of the country to our children, so that they know what a wonderful land they are growing up on.
In 2006, the exhibition was launched in Moscow at the Manezh Central Exhibition Hall. Over the years, the travelling exhibition ‘Altyn Ғasyr (Golden Age)’ has been to more than 40 cities around the world. Residents of many countries were able to see it. In 2007 the collection travelled along the route: the Republic of Poland (Warsaw and Wroclaw), Germany (Berlin, Stuttgart, Munich, Frankfurt), the Kingdom of the Netherlands (Amsterdam, Eindhoven, Eindhoven, Frankfurt), Germany (Berlin, Stuttgart, Munich, Frankfurt), the Kingdom of the Netherlands (Amsterdam, Eindhoven, Eindhoven, Eindhoven, Eindhoven), the Kingdom of the Netherlands (Amsterdam, Eindhoven, Eindhoven, Eindhoven, Eindhoven, Eindhoven, Eindhoven, Eindhoven, Eindhoven). Netherlands (Amsterdam, Eindhoven, The Hague), Republic of Austria (Vienna), Kingdom of Belgium (Brussels), South Korea (Seoul), Iran (Tehran), Republic of Turkey (Ankara, Istanbul) and other cities. At each stage of the exhibition was supported by embassies and diplomatic missions of the Republic of Kazakhstan abroad.
The exhibition presents 78 works from pictorial realism (Sydykhanov A., Aytuarov E., Denikeev A., Sadyrbaev E.), impressionism and avant-garde (Baitenov M., Bapishev B., Bekeev M., Noda A.), surrealism (Tolepbai E., Myrzashev G.), new relief painting (Akanaev A.), ethnosymbolism (Bube N., Gvozdev V. (Shege) and Bektasov A.) to the search for new artistic forms. A special pride of the collection are the works of Sadykhanov A., Tolepbai E., Turgynbai B., Ahat A., Akanaev R., Akanaeva B., Burdesbekov B., Grigoryan V., Noda A., Asanova B., Beisembinova E., Volkova E., Makhat L., Smagulova A., Suleimenova S., sculptural works of talented and original masters Rahman V., Shokan Tolesh and Kazazan V. , Shokan Tolesh and Kazaryan E., as well as amazing tapestries by Leyla Ahmet-Osman and Batima Zaurbekova.
Famous Kazakh artists: Abdrashit Sydykhanov, Bakhyt Bapishev, Galym Karzhasov, Yerbolat Tolepbai, Askhat Denikeev, Andrey Noda, Amandos Akanaev, Eduard Kazarian, Saule Suleimenova, Bolat Turgynbai and others.
Share with Friends
You may also be interested in the following events: