The art of «KAZAKH OPERA»
Amangeldy Sembin was the first Kazakh to perform on the stage of the famous La Scala theatre
Singer - who in the early 70s was selected from the best vocalists of the multinational Soviet Union for training in Italy and the following years A.Sembin performed as a guest star on the prestigious opera stage in Milan. His outstanding achievement and talent were recognised on a global scale, which underlined his magnificence and importance in the world of opera.
Our concert evening is dedicated to the memory of the artist Amangeldy Sembin.
At the concert the audience will enjoy the versatility of opera art performed by the artists of Garifulla Kurmangaliyev Regional Philharmonic Society.
The art of «KAZAKH OPERA» is a rare opportunity to see orchestra, chorus, choreography and soloists on stage at the same time. Don't miss your chance!
Programme:
The concert will feature the most selected numbers from the famous operas «Abay» by A.Zhubanov and L.Khamidi, «Birzhan - Sara» by M.Tulebaev, «Kyz Zhibek» by E.Brusilovsky, «Makhambet» by B.Zhumaniyazov as well as Kazakh folk songs